Czy warto inwestować w kino domowe?
Kino domowe to akcesorium, które obecne jest w większości domów. Przydaje się ono nie tylko podczas oglądania filmów, ale też słuchaniu muzyki, czy graniu w gry komputerowe. Bez wątpienia daje niezwykle wrażenia dźwiękowe na miarę tych kinowych lub koncertowych. Kupno takiego zestawu powinno jednak zostać dobrze przemyślane, ponieważ zwykle składa się na niego kilka elementów, które razem dają naprawdę sporą sumę. Przed podjęciem decyzji, warto też zrobić rozeznanie w pokoju, w którym miałoby ono stać. Ważne, by pomieszczenie nie było zbyt małe, ponieważ kino domowe nie da pełnego efektu i nie wydobędzie całego swojego potencjału. Co więcej, zajmuje sporo miejsca, co także trzeba wziąć pod uwagę.
Najlepiej dokładnie wymierzyć konkretne przestrzenie i sprawdzić, czy uda nam się tam umieścić głośniki. Oczywiście jest to etap, do którego powinniśmy przejść dopiero gdy upewnimy się, że kino domowe nam się przyda. Najważniejsze elementy zestawu kina domowego to: 1. Ekran – wiele osób myśląc o kinie domowym często pomija ten detal, ponieważ zazwyczaj posiadają już oni w swoim domu telewizor. Warto tu jednak zaznaczyć, że telewizor to integralna część zestawu kina domowego. Obecnie na rynku mamy szeroki wachlarz telewizorów bazujących na różnych technologiach. Są bowiem odbiorniki plazmowe, LCD, LED, a także OLED.
Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się nieco innymi parametrami wyświetlania, lecz na dobrą sprawę wszystkie z nich są w stanie zagwarantować dobre wrażenia wizualne. Oczywiście, chcąc skompletować zestaw kina domowego wysokiej jakości, warto postawić na najnowsze technologie, w tym chociażby telewizory o zakrzywionej płaszczyźnie, które dają wrażenie trójwymiaru. 2. Amplituner – nazywa się go czasem sercem kina domowego, ponieważ to dzięki niemu możliwe jest połączenie jego wszystkich elementów. Oczywiście, przed samym zakupem tego urządzenia powinniśmy dokładnie przemyśleć nasze oczekiwania względem niego, jak chociażby obsługiwane formaty. Warto decydować na te nowocześniejsze modele będące świetną wypadkową do przyszłych zmian innych elementów kina domowego. 3.
Źródło sygnału – dziś do wyboru mamy niezwykle obszerny wachlarz nośników, ponieważ są nimi między innymi płyty DVD oraz Blu-ray. Dodatkowo, dzięki wszechobecności Internetu, powstaje w nim wiele legalnych źródeł, dzięki którym można oglądać dobrej jakości seriale i filmy. W związku z tym, nasze kino domowe może być połączone zarówno z odtwarzaczem płyt DVD, Blu-ray, ale też po prostu komputerem. Wiele telewizorów smart oferuje również bezpośrednie połączenie z internetem lub dostęp do konkretnych platform, dzięki czemu czasem i komputer nie bywa już potrzebny. Fani gier mogą wykorzystać kino domowe podczas gier na różnych konsolach – w ten sposób oni również doświadczą niezwykłych wrażeń dźwiękowych. 4. Kolumny – istnieje wiele konfiguracji głośników w kinach domowych.
Ich rozmiar, wielkość, liczbę i moc należy jednak dostosować do warunków konkretnego pomieszczenia, a także naszych własnych wymagań dźwiękowych.