Jak wybrać odpowiednie szkolenie dla siebie?
Obecnie mamy niemalże nieograniczony dostęp do różnej maści szkoleń. Mogą być to szkolenia prowadzone w formie spotkań z uczestnikami, ale także kursy online. Wystarczy nam jedynie komputer z dostępem do Internetu, by rozpocząć takie szkolenie o wybranej przez tas tematyce. Z pewnością na nasze skrzynki e-mailowe spływa wiele tego typu ogłoszeń, proponujących uczestnictwo w różnych kursach. Ale czy potrafimy wybrać szkolenie dopasowane do naszych potrzeb? Jak podjąć dobrą decyzję?
Tematyka szkolenia
Warto dbać o ciągły rozwój naszych umiejętności, a także o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Taki rozwój ma bowiem niemały wpływ na nasz sukces zawodowy! Jeśli zależy nam na budowaniu kariery, powinniśmy wybrać szkolenie, które będzie dopasowane do naszych aktualnych obowiązków w pracy. Musimy mieć świadomość, co jest naszym konikiem, a co wymaga jeszcze podszkolenia. Warto, by zdobyta na kursie wiedza miała przełożenie w praktyce.
Jednak jest także druga strona medalu. Jeżeli aktualnie wykonywana praca nie daje nam satysfakcji, to możemy rozpocząć szkolenie w dziedzinie, w której chcielibyśmy pracować w przyszłości. W takim przypadku wybierzmy szkolenie związane z interesującą nas tematyką, takie, które rozwinie inne umiejętności. To pierwszy krok do zmiany pracy. Być może w końcu zaczniesz robić to, co naprawdę sprawia Ci przyjemność!
A jeżeli wciąż wahasz się, w jakim kierunku zawodowym w ogóle powinieneś zmierzać, to warto wykonać prosty test predyspozycji zawodowych. Oczywiście wybierając się na darmowe szkolenie nic nie stracisz, ale wybierając płatny kurs, warto najpierw określić swoje potrzeby, by nie wydawać pieniędzy bez celu.
Program szkolenia
Jak określić, czy dane szkolenie zaspokoi Twoje oczekiwania i przyniesie porządną dawkę wiedzy? Dokładnie zapoznaj się z programem szkolenia. Przeanalizuj w jakim stopniu opisana w nim tematyka jest Ci już dobrze znana, a które punkty dostarczą nieznanej dotąd wiedzy i pomogą w rozwoju umiejętności.
Ważne, by w programie znalazła się nie tylko teoria, ale również czas na ćwiczenia praktyczne. Nie ma bowiem nic lepszego do rozwoju umiejętności niż praktyka! W taki sposób lepiej przyswajamy wiedzę i o wiele więcej zapamiętujemy.
Sposoby przekazywania wiedzy
Szkolenia można przeprowadzić na wiele sposobów. Dostępne są szkolenia w formie spotkań stacjonarnych, ale również takie w formie kursów online. Pamiętajmy, że nasz mózg ciągle szuka nowych bodźców, dlatego już po 15 minutach słuchania wykładu zaczynamy się po prostu nudzić i trudniej nam się skoncentrować. Dlatego ważne jest, by szkolenie uwzględniało rożne formy przekazywania wiedzy. Nie tylko w formie ustnej i pokazywania slajdów prezentacji. Pomocne okażą się materiały wideo, infografiki, zdjęcia, case study.
Wszystko to jest o wiele lepsze niż slajdy prezentacji zapełnione blokami zbitego tekstu.